Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze Europejskie: Z unijną dotacją kolejny krok w stronę e-administracji

Monika Kaczyńska
Udostępnianie przez powiaty rejestrów geodezyjnych przez internet to jeden z możliwych celów projektów
Udostępnianie przez powiaty rejestrów geodezyjnych przez internet to jeden z możliwych celów projektów 123rf
Fundusze Europejskie. Cyfryzacja geodezyjnych rejestrów publicznych na poziomie powiatów to projekt komplementarny z cyfryzacją takich zasobów na szczeblu województwa i kraju

Przeciętnemu człowiekowi zasoby geodezyjne kojarzą się przede wszystkim z wypisami i wyrysami z rejestru gruntów i budynków potrzebnymi do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Jednak są one znacznie szersze i zawierają szereg map, rejestrów, wykazów, zdjęć lotniczych i satelitarnych, a także baz i banków danych. Ich gromadzenie odbywa się na różnych szczeblach: od centralnego po powiatowy.

Główny Geodeta Kraju gromadzi zasoby na poziomie centralnym, na poziomie wojewódzkim odpowiadają za nie marszałkowie poszczególnych województw, wreszcie za zasoby powiatowe odpowiadają starostowie.

Cyfryzacja tych zasobów na każdym poziomie sprawi, że będzie łatwiej z nich korzystać, a także wprowadzać w nich zmiany.

Cyfryzacja zasobów dokumentacji geodezyjnej, za które odpowiada marszałek województwa, jest projektem pozakonkursowym, który będzie realizowany w ramach WRPO 2014+.

Konkurs na dotacje w ramach poddziałania 2.1.2 pt. „Cyfryzacja geodezyjnych rejestrów publicznych” jest adresowany do powiatów.

- Projekt realizowany na poziomie województwa, jak i projekty, które zostaną przeprowadzone w powiatach, są komplementarne - podkreśla Hubert Zobel, dyrektor Departamentu Wdrażania Programu Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Dostępność zasobów geodezyjnych w wersji cyfrowej na każdym szczeblu ułatwi ich udostępnianie i korzystanie z nich tym, którzy tego potrzebują - podkreśla.

Zasoby te są wykorzystywane w budownictwie (np. ewidencja gruntów i budynków czy sieci uzbrojenia terenu), ale też w zarządzaniu kryzysowym (np. informacje o ukształtowaniu terenu) czy w celach naukowych.

Fundusze Europejskie - wymiary cyfryzacji

Do podziału na projekty konkursowe jest 48 milionów złotych. Powiaty, bo one mogą składać wnioski, w ramach projektów mogą zaplanować opracowanie baz danych rejestrów geodezyjnych, zakup, a także rozbudowę istniejących rozwiązań technicznych, które posłużą przetwarzaniu danych oraz sprawią, że poszczególne części zbiorów będą ze sobą skomunikowane.

Możliwe są także inwestycje w sprzęt i oprogramowanie konieczne do obsługi tych zasobów, tworzenie nowych lub udoskonalanie istniejących usług związanych z udostępnianiem rejestrów geodezyjnych. Kolejne działania to tworzenie i rozwój geograficznych systemów informacji przestrzennej czy pozyskiwanie i przetwarzanie danych, tak by spełniały one ustawowe wymagania określone dla geodezyjnych rejestrów publicznych.

- Zakres projektów może wykraczać poza wymagania ustawowe - podkreśla Hubert Zobel. - Istotne jednak, by w wyniku jego realizacji baza danych ewidencji gruntów i budynków (EGiB) została dostosowana do wymagań Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach (ZSIN) w celu włączenia EGiB do ZSIN oraz zasilenia Systemu Informacji Przestrzennej Województwa Wielkopolskiego (SIPWW) - zaznacza dyrektor departamentu.

Koniecznym elementem wniosku o dotację jest studium wykonalności projektu.

Maksymalne dofinansowanie może wynieść 85 proc. kosztów kwalifikowalnych. Realizacja projektu musi zakończyć się do końca czerwca 2018 roku.

- W III kwartale bieżącego roku zostanie ogłoszony jeszcze jeden konkurs na projekty w ramach działania 2.1 „Rozwój elektronicznych usług publicznych” - zwraca uwagę dyrektor Zobel. - Do podziału będzie w nim 40 milionów złotych, a zakres projektów możliwych do realizacji będzie mógł dotyczyć e-usług praktycznie z każdej dziedziny życia.

Fundusze Europejskie - wnioski nie tylko online
Ogłoszenie o konkursie „Cyfry-zacja geodezyjnych rejestrów publicznych” można znaleźć na stronie internetowej http://www.wrpo.wielkopolskie.pl/nabory.

Już teraz w Lokalnym Systemie Informatycznym pod adresem internetowym lsi.wielkopolskie.pl można przygotowywać wnioski. Będzie można je składać za pośrednictwem LSI od 27 czerwca do 15 lipca do godziny 15.30.

W ciągu pięciu dni roboczych od chwili wysłania wniosku trzeba dostarczyć do Urzędu Marszałkowskiego papierową wersję dokumentacji. Można to zrobić osobiście w Punkcie Naboru Wniosków mieszczącym się w holu głównym urzędu przy al. Niepodległości 34, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30; lub wysłać pocztą bądź przesyłką kurierską na adres Departament Wdrażania Programu Regionalnego al. Niepodległości 34; 61-714 Poznań.

Korzystając z tej drogi trzeba jednak pamiętać, że liczy się data wpływu wniosku do urzędu, nie zaś jego wysłania.

Kolejne konkursy
Ogłoszenie o konkursie można znaleźć na stronie internetowej www.wrpo.wielkopolskie.pl/nabory
W najbliższym czasie przewidziano następujące nabory:

Poddziałanie 9.3.3 „Inwestowanie w rozwój infrastruktury edukacji ogólnokształcącej”
Termin składania wniosków: od 27.06 do 29.07. 2016

Poddziałanie 6.3.2 „Samozatrudnienie i przedsiębiorczość w ramach ZIT dla rozwoju AKO”
Termin składania wniosków: od 30.06 do 30.08. 2016

Poddziałanie 9.3.5 „Inwestowanie w rozwój infrastruktury edukacyjnej i szkoleniowej w ramach ZIT dla rozwoju AKO”
Termin składania wniosków: od 30.06 do 30.08. 2016

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto