18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzcianecki Joskin nie zwolni załogi

E. Mrozik/WAK
Urząd Miejski w Trzciance
Radni pomogą, a ekolodzy przeszkodzą - takie wnioski można byłoby wysnuć z przebiegu sesji Rady Miejskiej Trzcianki, poświęconej wsparciu firmy Joskin, która w czerwcu zapowiedziała zwolnienia pracowników.

Wczorajsze obrady trzcianeckiego samorządu zostały zwołane na wniosek Grzegorza Bogacza – przewodniczącego klubu PO i TFO. Zarówno on, jak i radny Krzysztof Czarnecki oraz radni z klubu Porozumienie Społeczne na poniedziałkowe obrady przygotowali własne propozycje projektów stanowisk.

Pod presją

Na sesji obecni byli m.in. pracownicy firmy Joskin, którzy w ubiegłym miesiącu, w obronie swoich miejsc pracy zorganizowali głośny protest pod urzędem. Zabrakło, niestety, przedstawicieli zarządu firmy, którzy w połowie czerwca skierowali do Powiatowego Urzędu Pracy w Trzciance pismo informujące o planowanym zwolnieniu grupowym ok 150 osób. Uzasadnieniem podjęcia tak drastycznych kroków miały być utrudnienia ze strony Urzędu Miejskiego Trzcianki.

Tak poważne zarzuty bardzo zaskoczyły zastępcę burmistrza Grażynę Kasperczak, która podczas spotkania z Rene Xawierem Gerardem (członkiem zarządu), dowiodła, że o żadnych utrudnieniach ze strony trzcianeckiego Ratusza nie może być mowy. Pan Gerard, zarówno podczas wizyty w magistracie, jak i przy okazji spotkania z zastępcą kierownika Powiatowego Urzędu Pracy przyznał, że głównym powodem planowanych zwolnień z pracy są trudności z uzyskaniem pozwolenia zintegrowanego na funkcjonowanie ocynkowni.

Na razie bez zwolnień

Jednak – jak powiedział obecny na sesji Tadeusz Kasprzak - na chwilę obecną nie zostały spełnione wszystkie formalne procedury, które stosuje się przy zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych. Kierownik trzcianeckiej fili PUP-u w wyniku rozmowy z Rene Xawierem Gerardem uzyskał zapewnienie, że groźba utraty pracy przez pracowników Joskina została, przynajmniej na razie, wstrzymana.

Co więcej – do wiadomości trzcianeckich radnych wpłynęło pismo z dnia 8 lipca br., w którym Justyna Kłos-Łotocka - prokurent samoistny Joskin Polska Sp. z o.o.), oceniła aktualną sytuację spółki jako dobrą. Zapewniła, że wbrew krążącym plotkom firma Joskin nadal będzie starać się o uzyskanie niezbędnych pozwoleń na wybudowanie budynku logistyki, magazynu opon, spawalni, wiaty magazynowej oraz wiaty nad myjnią samochodową – licząc jednak na wsparcie radnych w tym zakresie (chodzi głównie o to, aby wszelkie postępowania administracyjne nie były przewlekle rozpatrywane).

Mimo listu, w którym przedstawiono bieżącą sytuację firmy i jej najbliższe palny rozwojowe – większość radnych nie kryła swojego rozczarowania brakiem obecności przedstawicieli Joskina na tematycznej sesji.

Rada pomaga

Chcąc udowodnić, że Rada Miejska nie jest przeciwna inwestycji związanej z budową ocynkowni, ani samej firmie Joskin, radny Oświecimski poprosił o przypomnienie wszystkich działań które zostały podjęte na rzecz rozwoju firmy (m.in. zmiana i sprzedaż gruntów, wybudowanie w tym rejonie kanalizacji, niskie podatki). Dodał również, że głównym przedmiotem sporu jest lokalizacja ocynkowni. O tym samym wspominali obecni na sesji przedstawiciele Stowarzyszenia Ekologicznego Przyjaciół Ziemi Nadnoteckiej, wśród których największe wątpliwości budzi fakt, że zakład powstał pomiędzy dwoma miejskimi jeziorami.

Ekolodzy mają zastrzeżenia

Ekolodzy przyznali również, że pomimo tego, iż decyzją Marszałka Województwa Wielkopolskiego w dniu 30 czerwca br., przedsiębiorstwo Joskin Polska Sp. z o.o. uzyskało tzw. pozwolenie zintegrowane, nadal mają wiele zastrzeżeń do przedstawionych przez firmę dokumentów, wobec czego do stosownego organu zgłosili już swoje kolejne uwagi.

Przypomnijmy, że firma Joskin przed rozpoczęciem budowy posiadała już pozwolenie zintegrowane, zostało ono jednak przez organizacje ekologiczne podważone, wskutek czego Ministerstwo Środowiska po dopatrzeniu się pewnych błędów w dokumentacji postanowiło je cofnąć.
Brak pozwolenia skutkował niemożliwością dokonania odbioru technicznego inwestycji przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, a w konsekwencji – brakiem zgody na uruchomienie ocynkowni.

W przerwie

Po przeszło trzygodzinnej dyskusji i omówieniu przez radcę prawnego urzędu Danutę Ciesielską - wszystkich projektów stanowisk w sprawie pomocy firmie Joskin, trzcianeckim radnym, podczas zarządzonej przerwy, udało się wypracować wspólny dokument. Stanowisko zostało przyjęte w wyniku głosowania imiennego (za – 15 radnych, przeciw – 0, wstrzymało się – 4).

Stanowisko
(...)Rada Miejska Trzcianki zobowiązuje się, w ramach swoich kompetencji, do wspierania działań inwestorów, których celem jest rozwój gospodarczy gminy przejawiający się m. in. powstawaniem nowych obiektów przemysłowych, a tym samym tworzeniem kolejnych miejsc pracy dla mieszkańców naszej gminy poprzez:
1) jak najszybsze uchwalenie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Trzcianka,
2) podjęcie w pierwszej kolejności uchwał w sprawie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenów przemysłowych,
3) kontynuację progospodarczej polityki podatkowej.

Rada Miejska Trzcianki będzie realizowała powyższe zobowiązania mając na uwadze, aby:
- wszelkie decyzje administracyjne leżące po stronie Burmistrza Trzcianki były wydawane bez zbędnej zwłoki,
- procesy technologiczno-produkcyjne były wdrażane przy pomocy najnowszych dostępnych technologii gwarantujących minimalizację negatywnych skutków wpływu na naturalne środowisko,
- realizacja obiektów przemysłowych była prowadzona na terenach przeznaczonych na ten cel przez gminę zapisanych w Studium uwarunkowań
i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy i planach miejscowych.

Jednocześnie oczekuje się, że warunki pracy i płacy pracowników będą odpowiadały najwyższym europejskim standardom.

Przeczytaj także inne artykuły o firmie Joskin

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na trzcianka.naszemiasto.pl Nasze Miasto