Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najlepszy chirurg w Pile i w regionie. TOP 13 chirurgów według serwisu Znany Lekarz

TR, Anna Gronczewska
1. Robert Krystowski 

Czarnków, ul. Kościuszki 96
1. Robert Krystowski Czarnków, ul. Kościuszki 96 Fot. Pixabay
Mówi się, że chirurg to król wśród lekarzy. Według profesora Krzysztofa Kuzdaka, w chirurgii sprawdzają się tylko ci, którzy mają silną psychikę. Silną psychikę i pewną rękę. Gdzie szukać najlepszych chirurgów w Pile i w regionie? Oto ranking TOP 13 najlepszych chirurgów z Piły, Czarnkowa i Wałcza stworzony na podstawie niezależnych opinii wystawianych za pośrednictwem serwisu ZnanyLekarz. Sprawdź najwyżej ocenianych pilskich i nie tylko pilskich chirurgów.

Fragment wywiadu z profesorem Krzysztofem Kuzdakiem, chirurgiem, wykładowcą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, ordynatorem oddziału Chirurgii Endokrynologicznej, Ogólnej i Onkologicznej w szpitalu im. Kopernika i szefem Kliniki Chirurgii Endokrynologicznej UM w Łodzi

Mówi się, że chirurg to król wśród lekarzy...

Kiedyś dyrektorami szpitali byli głównie chirurdzy. Wynikało to z walorów psychicznych tego zawodu. Chirurgia z pediatrą, interną i ginekologią stanowiła cztery podstawowe specjalności, które były i są filarami medycyny. Natomiast młodzież patrzy dziś zupełnie inaczej. Często zdarza się, że młodzi ludzie wybierają studia medyczne z powodów merkantylnych. Nikt nie przeprowadza rozmów z kandydatami na medycynę. Bierze się tylko pod uwagę wyniki matur. Nie są sprawdzane predyspozycje. Uważam, że każdy kandydat na lekarza powinien przejść test psychologiczny, sprawdzający szereg cech, które powinien mieć lekarz.

Jakie to cechy?

Przede wszystkim umiejętność kontaktu z drugim człowiekiem. Maksymalna uczciwość. Człowiek, który kłamie, kręci, nie powinien być lekarzem. Bardzo ważną cechą jest empatia. Lekarz może skończyć studia z najlepszymi ocenami, a może nie umieć rozmawiać z pacjentem. Teraz młodzi ludzie wybierają wąskie specjalności, jak kardiologia zabiegowa, hipertensjologia, czyli specjalizacja zajmująca się ciśnieniem tętniczym. Często wybierają diagnostykę obrazową, histopatologię czy radiologię. Ci specjaliści nie odwiedzają prokuratora.

Chirurgów nazywa się też bogami...

Tak dawniej traktowało się tych najlepszych chirurgów, jak prof. Moll czy prof. Rybiński. Pierwszy przeszczep serca był wielkim wydarzeniem, ale miał też przeciwników. Chirurgia niesamowicie się rozwinęła, tak jak inne dziedziny medycyny. Teraz przeżywamy niesamowity postęp medycyny. Lekarz, który chce być z tymi zmianami na bieżąco, musi ciągle czytać, dokształcać się. Zmieniają się procedury, zalecenia.

Z czego wynika ten postęp medycyny?

Nie ma wojen światowych, więc armia fizyków, chemików siedzi i zastanawia się, jak jeszcze pomóc człowiekowi. Z tego powodu średnia przeżycia przedłużyła się o 30 lat. Trzeba mieć jednak świadomość, że lekarz nie jest Bogiem, nie zatrzyma procesu śmierci. Medycyna nie czyni cudów. Jest jednak w stanie przedłużyć życie, zlikwidować ułomności, kalectwo, ból. Teraz coraz większe znaczenie w medycynie ma elektronika. Kiedy wejdzie opcja 5 G, to gwałtownie ruszy robotyzacja. To laparoskopia, technika robotowa. Tyle, że tę ostatnią technikę stosujemy jeszcze szczątkowo. Głównym powodem, że robotów nie wykorzystuje się na co dzień w medycynie, jest ich cena. Taki robot kosztuje miliony, bardzo droga jest też jego obsługa, oprzyrządowanie. W Polsce taki aparat zakupiony przez państwo znajduje się we Wrocławiu. Gdy wejdzie opcja 5 G, zwiększy się szybkość przesyłania danych. Będzie można operować przy konsoli wiele szybciej, sprawniej i na odległość. Takie operacje na odległość przetrenowali Amerykanie podczas wojny w Zatoce Perskiej. Chirurg, który przebywał w USA, za pomocą transmisji satelitarnej kierował oprzyrządowaniem robota i wykonywał zabieg na polu walki. Po wejściu opcji 5 G takie zabiegi będą powszechnie stosowane. Chirurg z Warszawy będzie wykonywał operację w Zakopanem.

Czy to zmieni sposób przeżywania operacji przez chirurga?

Operacja zawsze jest związana z wielkim stresem, niezależnie ile lat jest się chirurgiem. Każdy się denerwuje. Nie ma dwóch identycznych operacji. Nigdy nie wiemy, co spotkamy w brzuchu, w klatce piersiowej. Badania obrazowe są w stanie nam pokazać co do milimetra patologię. Nie zastąpią oglądu okiem, dotknięcia palcem, sprawdzenia struktury narządu. To poznaje się dopiero w trakcie operacji. Operacja jest w stanie zaskoczyć każdego doświadczonego chirurga w sposób nieprzewidywalny. To wywołuje dodatkowy stres.

Po takiej trudnej operacji trzeba jakoś odreagować?

Różnie bywa. Ja należę do tej grupy osób, która się specjalnie nie stresuje, na nikim się nie wyżywam.

Podobno podczas operacji jedni żartują, drudzy słuchają muzyki, ale nie brakuje takich chirurgów, którzy operują w ciszy.

Nie znoszę muzyki na bloku operacyjnym. Mam jednak kolegów, którzy puszczają ją na cały regulator. To kwestia indywidualnych preferencji.

Gdyby pan profesor jeszcze raz mógł wybrać zawód, to zdecydowałby się na ten sam?

Tak. Chirurgia daje w krótkim okresie czasu efekt. Przywożą do nas umierającego chorego, który po tygodniu opuszcza szpital na własnych nogach. To jeden z tych wabików, którzy ściąga tu jeszcze młodych ludzi. Można powiedzieć, że to konkretna robota. Nie brakuje też trudnych momentów. W dobrze rządzonych, demokratycznych krajach, jak Australia czy Nowa Zelandia, lekarz nie odpowiada za nieumyślne spowodowanie śmierci. Chory, rodzina dostają odszkodowania, jeśli doszło do niezamierzonego błędu lekarskiego. Kto popełni błąd, ma szefa, który za niego odpowiada i eliminuje go z zabiegów.

Młodzi ludzie chcą zostać chirurgami, garną się do tej specjalizacji?

Przed laty otrzymanie miejsca specjalizacyjnego z chirurgii niekiedy graniczyło z cudem. Teraz systematycznie maleje liczba kandydatów do specjalizacji z chirurgii. Przyczyn jest wiele. Chirurdzy zarabiają zdecydowanie mniej niż inni specjaliści. Anestezjolog, który znieczula, zarabia dwa razy więcej niż profesor chirurgii, a chirurgia to specjalizacja obarczona ryzykiem powikłań, zwłaszcza dziś, w dobie starzenia się społeczeństwa. Bywają też powikłania śmiertelne. Wszystkie są dokładnie analizowane i sprawdza się, czy chirurg nie popełnił najmniejszego błędu. Odpowiedzialność jest olbrzymia. Regularnie chodzimy spowiadać się do prokuratora, izb lekarskich. Za najmniejsze powikłania, które z reguły są niezawinione przez personel medyczny. Wynikają z ogólnego zaniedbania chorego, jego wieku, dodatkowych chorób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najlepszy chirurg w Pile i w regionie. TOP 13 chirurgów według serwisu Znany Lekarz - Piła Nasze Miasto

Wróć na trzcianka.naszemiasto.pl Nasze Miasto