Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policjanci odnaleźli przywłaszczone telefony

Policja/WAK
Szymon Siewior
75-letni mężczyzna i 23-letnia kobieta odpowiedzą przed sądem za przywłaszczenie telefonów komórkowych, które znaleźli w maju w Trzciance.

Aparaty telefoniczne warte były ponad tysiąc złotych. Funkcjonariusze zwrócili je ich prawowitym właścicielom. Znalazcy nie zdawali sobie sprawy, że zatrzymując telefony i nie podejmując prób odnalezienia właścicieli aparatów, popełniają przestępstwo. Teraz grozi im kara ograniczenia wolności do 3 lat.

Policja w Trzciance

Warto pamiętać, że przywłaszczenie nie jest tożsame z kradzieżą. Można przywłaszczyć sobie rzecz znalezioną, wypożyczoną, a nawet omyłkowo doręczoną przesyłkę. Z przywłaszczeniem mamy do czynienia także wtedy, kiedy nie oddajemy właścicielowi rzeczy, którą nam powierzył np.: do naprawy. Generalnie nie jest ważny sposób wejścia w posiadanie przedmiotów. Przywłaszczenie mienia może być zakwalifikowane przez sąd jako wykroczenie lub przestępstwo.

Jeżeli wartość przywłaszczonej rzeczy nie przekracza 250 złotych, to sąd może orzec karę:
- aresztu (w wymiarze od 5 do 30 dni)
- grzywny (w wysokości do 5.000 złotych)
- kary ograniczenia wolności (w wymiarze 1 miesiąca)
- oprócz tego, jeżeli nie można naprawić szkody (zwrócić przywłaszczonego mienia) sąd może orzec obowiązek zapłacenia równowartości przywłaszczonej rzeczy.

W przypadku przywłaszczenia rzeczy o wartości przekraczającej 250 złotych kary są znacznie bardziej surowe:
- pozbawianie wolności na okres do 3 lat - za przywłaszczenie rzeczy ruchomej lub prawa majątkowego
- pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat - za przywłaszczenie rzeczy ruchomej, która została sprawcy powierzona. Przepis ten można potraktować jako sprzeniewierzenie i nadużycie zaufania przez sprawcę przestępstwa. Jeżeli ktoś powierza nam np. na przechowanie na czas wyjazdu swoją rzecz i po powrocie nie może jej odzyskać od osoby, której zaufał - zasługuje to na większe społeczne potępienie i wyższą karę.

- grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku - grozi sprawcy przywłaszczenia w tzw. „wypadkach mniejszej wagi”. Jeżeli przywłaszczona rzecz należała do kogoś z rodziny ściganie sprawcy tego przywłaszczenie następuje wyłącznie na wniosek pokrzywdzonego.

Przywłaszczenie mienia nawet o wartości 1.000 zł jest niczym w porównaniu z przestępstwami polegającymi na przejmowaniu rzeczy o wartości milionów złotych: dzieł sztuki, luksusowych samochodów, kosztownej biżuterii i innych ekskluzywnych przedmiotów. Przywłaszczenie rzeczy o tak znacznej wartości jest tzw. typem kwalifikowanym, za który ustawa przewiduje karę pozbawienia wolności na czas od roku do 10 lat.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na trzcianka.naszemiasto.pl Nasze Miasto