Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponadczasowość "Pastorałki"

K. Felsmann, red
Archiwum UM Trzcianka
Widzowie, którzy przybyli 6 stycznia br. do kościoła św. Jana Chrzciciela w Trzciance lub dwa dni później do tamtejszej kaplicy Matki Bożej Saletyńskiej na premierę „Pastorałki” w reżyserii Włodzimierza Ignasińskiego, ujrzeli udramatyzowaną opowieść o narodzinach Boga-Człowieka, pokłonie trzech króli i perturbacjach z tym związanych, wzbogaconą o wątki wielu biblijnych postaci, odgrywających istotną rolę w historii bożonarodzeniowej, z jej ludowymi obyczajami i obrzędami, utrzymanej w wesołym i beztroskim tonie.

Przygotowana przez Młodzieżowy Dom Kultury w Trzciance „Pastorałka” w układzie Leona Schillera to lekka i sentymentalna opowieść o tym, co nam znane, i jednocześnie mające wymiar cudowności. Dogmaty wiary stają się tu oczywistością.

Zobacz też: Rodzinne kolędowanie [ZDJĘCIA]

Ta bogata inscenizacja przybliża niezwykłymi środkami artystycznego wyrazu cud narodzin Dzieciątka w Betlejem. Każdą ze scen, zapowiedzianą motywem muzycznym, łączyła postać współczesnego Prologusa (Włodzimierz Ignasiński), wprowadzającego w narrację barwnym, pełnym liryzmu i kunsztu recytatorskiego tekstem.

Spektakl zachwyca zarówno swoją wyrafinowaną teatralizacją, wykorzystując autentyczne ludowe teksty misteryjne, począwszy od średniowiecza, a skończywszy na okresie międzywojennym. Widowisko olśniewa również plastycznym wysublimowaniem każdej ze scen na tle oszczędnej scenografii, wykorzystującej zaledwie światłocień i kilka podstawowych barw powstałych na skutek iluminacji reflektorowych.

Warstwę muzyczno-wokalną opracowała Małgorzata Bratek-Gorzeńska, multiinstrumentalistka, która na potrzeby tego spektaklu stworzyła chór dwugłosowy składający się z kilku zaledwie osób dorosłych i kilkorga dzieci, adeptów ogniska muzycznego działającego w Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponadczasowość "Pastorałki" - Trzcianka Nasze Miasto

Wróć na trzcianka.naszemiasto.pl Nasze Miasto