Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rzeź na drogach. Policja w Czarnkowie apeluje do kierowców: uważajcie na dzikie zwierzęta! [DRASTYCZNE ZDJĘCIA]

Agnieszka Świderska
Agnieszka Świderska
Szacuje się, że w ciągu miesiąca na polskich drogach dochodzi nawet do 2000 zdarzeń z udziałem zwierząt
Szacuje się, że w ciągu miesiąca na polskich drogach dochodzi nawet do 2000 zdarzeń z udziałem zwierząt Fot. naszemiasto
Zwierzę najczęściej ginie, albo jest ciężko ranne. Kierowca ma więcej zdecydowanie więcej szans, ale zdarzają się też tragedie. Tylko na drogach powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego doszło w tym roku do 54 zdarzeń z udziałem dzikich zwierząt. W kraju miesięcznie dochodzi do tysiąca, a nawet dwóch tysięcy takich zdarzeń.

Policja apeluje o zdjęcie nogi z gazu i zachowanie szczególnej ostrożności. Szczególną ostrożność należy zachować w okolicach lasu oraz poboczy porośniętych wysoką trawą.

- W tych miejscach zbyt duża prędkość, nawet w przypadku zderzenia z małym zwierzęciem, może okazać się lpoważna w skutkach

- mówi Karolina Górzna-Kustra, rzecznik czarnkowskiej policji.

W przypadku kolizji ze zwierzęciem leśnym, należy:

  • zabezpieczyć miejsce zdarzenia, zjechać na pobocze i wystawić trójkąt ostrzegawczy
  • jeśli są osoby ranne, powinniśmy niezwłocznie udzielić im pomocy
  • każdorazowo, o miejscu i okolicznościach zdarzenia należy zawiadomić służby, korzystając z numerów alarmowych – nawet jeśli szkody materialne są niewielkie i nie ma rannych. Policjanci sporządzą dokumentację ze zdarzenia potrzebną ubezpieczycielowi i powiadomią osoby odpowiedzialne za zabranie zwierzęcia z drogi
  • nie można samemu przemieszczać, usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia ani nawet go dotykać – może mieć wściekliznę lub nagle zaatakować.

Policja poleca kierowcom tzw. ,,wilcze oczy" czyli element odblaskowy odstraszający dziką zwierzynę przed wtargnięciem na jezdnię. Działa on na zasadzie optycznej bariery, tworzonej za pomocą odbicia światła reflektorów nadjeżdżających samochodów w stronę pobocza. Blask świateł przypominający wilcze oczy stwarza w zwierzętach poczucie zagrożenia i powstrzymuje przed przekraczaniem drogi. "Wilcze oczy" działają tylko w momencie kiedy samochód znajduje się na jezdni. Po przejechaniu bariera świetlna znika pozwalając dzikim zwierzętom na swobodne przekroczenie drogi.

Warto wspomnieć, że na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego tego typu elementy odblaskowe umieszczone są na słupkach hektometrycznych przy drogach wojewódzkich nr 178 i 182.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto