Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uff, jak gorąco! IMGW ostrzega przed falą upałów. Termometry w Pile, Trzciance i Czarnkowie mogą wskazać 32 stopnie w cieniu

Ewa Kurzyńska, TR
Fot. IMGW Pogodynka
Instytut Metereologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla Wielkopolski: od dziś do soboty włącznie czeka nas fala upałów. Słupki na termometrach podskoczą do 32 stopni w cieniu w dzień i do ponad 20 stopni w nocy. Lekarze ostrzegają: w upalne dni nasilają się kłopoty z sercem. Wysokie temperatury powodują także udary, odwodnienia i omdlenia.

Rady na czas upału

- Lepiej nawodnimy się pijąc często, ale mniejsze ilości wody, niż wypijając "jednym haustem" szklankę.
- Warto mieć przy sobie wodę w sprayu do spryskania twarzy, karku czy rąk. Preparaty tego typu znajdziemy w aptekach oraz drogeriach.
- Niektóre leki w połączeniu ze słońcem mogą wywołać ostre poparzenia słoneczne i przebarwienia skóry. W cieniu lepiej pozostać, gdy przyjmujemy niektóre antybiotyki, leki przeciwdepresyjne, przeciwarytmiczne, przeciwcukrzycowe.
- W upały ubierajmy jasną odzież. Nosząc ciemne ubrania szybciej się spocimy.

Prognozy pogody nie pozostawiają wątpliwości: do soboty włącznie ma nam towarzyszyć temperatura nie mniejsza niż 32 stop. C w cieniu To aura wymarzona podczas urlopu, ale mniej korzystna, gdy takie gorąco panuje w mieście.

Serce kołacze

Więcej pacjentów zgłasza się także do kardiologów. Upał nasila zaburzenia rytmu serca oraz pogarsza samopoczucie osób z niewydolnością krążenia.

- W upalne dni sercowcy są bardziej narażeni również na odwodnienie. Zwłaszcza, gdy przyjmują leki moczopędne. Takie farmaceutyki plus intensywne pocenie się mogą szybko prowadzić do zaburzeń. Aby kontrolować, czy chory nie stracił za dużo wody powinien rano i wieczorem zważyć się. Nagły spadek wagi to sygnał, że doszło do odwodnienia, które może być bardzo groźne dla zdrowia - ostrzegają lekarze.

Czy to odwodnienie?

Inny sygnał alarmowy: budzimy się rano i nie czujemy potrzeby wizyty w toalecie. Gdy nie zareagujemy na czas, odwodnienie będzie się nasilać. Co się wówczas dzieje? Spada ciśnienie, mogą pojawiać się zawroty głowy, osłabienie. Śluzówki stają się przesuszone. Zaburzenia w poziomie elektrolitów grozi omdleniem, kłopotami z krążeniem. Dlatego w ciepłe dni warto mieć przy sobie wodę mineralną. W ten sposób uzupełnia się nie tylko płyny, ale także dostarcza minerałów.

Uwaga na dzieci!

Ważne, aby z sięganiem po wodę nie czekać, aż poczujemy pragnienie. To spóźniony sygnał organizmu, który świadczy o zagrożeniu odwodnieniem i wystąpieniu zaburzeń w pracy komórek. W dodatku u dzieci ośrodek, który jest odpowiedzialny za odczuwanie pragnienia, nie jest tak dojrzały, jak u dorosłych. Po za tym u najmłodszych woda szybciej "odparowuje" z organizmu, gdyż dzieci mają dużą powierzchnię ciała w stosunku do wagi. Dlatego tak ważne jest, aby w upalny dzień dziecko unikało przebywania na słońcu w godz. od 9.00 do 16.30.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na trzcianka.naszemiasto.pl Nasze Miasto