Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wręczenie odznaczeń społecznikom z Wielkopolski [ZDJĘCIA + FILM]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Wręczenie odznaczeń społecznikom z Wielkopolski
Wręczenie odznaczeń społecznikom z Wielkopolski Łukasz Cichy
W czwartek, 22 czerwca wojewoda wielkopolski Michał Zieliński wręczył odznaczenia Wielkopolanom nadane przez Prezydenta RP oraz ministrów właściwych resortów. Wśród nich byli działacze opozycji antykomunistycznej, sportowcy, strażacy, krwiodawcy i działacze społeczni.
od 16 lat

Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, Krzyże Zasługi, Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości nadane przez Prezydenta RP, Medale "Pro Patria" nadane przez szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Odznaki Honorowe "Za Opiekę nad Zabytkami" nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Odznaki Honorowe "Za Zasługi dla Sportu" nadane przez Ministra Sportu i Turystyki wręczył wojewoda Michał Zieliński w czwartek, 22 czerwca. Uroczystość odbyła się w Sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, a rozpoczęła się od odśpiewania Hymnu Polski. Później przystąpiono do wręczenia odznaczeń, które odebrało 20 osób.

-

Odznaczeni:

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski:

  • pośmiertnie Kazimierz Obsadny (odznaczenie odebrała córka Agata Tkacz) - działacz opozycji antykomunistycznej, internowany w 1981 r. i 1982 r. (łącznie 7 miesięcy) w Głogowie, Ostrowie Wielkopolskim, Gębarzewie oraz Kwidzyniu, organizator i przewodniczący NSZZ "Solidarność" na terenie Fabryki Urządzeń Mechanicznych w Ostrzeszowie i miasta Ostrzeszów, od 1985 r. - działacz Duszpasterstwa Ludzi Pracy przy kościele NMP w Ostrzeszowie. Urzesnik obrac Okrągłego Stołu po stronie rządowej z ramienia SD.
  • Adam Piotr Pohl - zajmował się kolportażem ulotek na terenie Zielonej Góry, w 1980 r. aresztowany. W czasie studiów w Poznaniu był jednym z sygnatariuszy petycji w sprawie przywrócenia praw nauczycielskich Stanisławowi Barańczakowi - członkowi KSS-KOR. Rozpracowywany przez SP o kryptonimach "Odezwa", "Listonosz" i "Kurier". Był internowany w Gębarzewie i Kwidzyniu w 1982 r. (8 miesięcy) oraz aresztowany i osadzony w Areszcie Śledczym w Poznaniu za rozpowszechnianie nielegalnych wydawnictw w 1984 r. (3 miesiące).

Złoty Krzyż Zasługi:

  • pośmiertnie Maria Lisiecka (odebrała córka Izabela Lisiecka) - ponad 50 lat była czynnym lekarzem Szpitala Powiatowego w Jarocinie, działaczką społeczną, zasłużoną w rozwój i budowę infrastruktury służby zdrowia w powiecie jarocińskim.

Srebrny Krzyż Zasługi:

  • Ryszard Górecki - członek Klubu Honorowych Dawców Krwi "Górnik" w Turku od 1985 r., oddał ponad 46 litrów krwi, był współorganizatorem wielu zbiórek krwi i pogadanek dotyczących krwiolecznictwa i krwiodawstwa.
  • Zdzisław Rossa - członek Klubu Honorowych Dawców Krwi "Górnik" w Turku, społecznik i propagator honorowego krwiodawstwa, oddał 35 lutrów krwi, zaangażowany w akcje zbiórek krwi i prelekcje nt. krwiodawstwa.
  • Paweł Szkudlarek - wiceprezes zarządu firmy Ataner, spółki, która w ciągu ponad 30-letniej działalności wybudowała ponad 11 tys. mieszkań.
  • Sebastian Janusz Wróblewski - członek Klubu Honorowych Dawców Krwi "Górnik" w Turku, społecznik, propagator honorowego krwiodawstwa, oddał ponad 41 lutrów krwi, zaangażowany w akcje zbiórek krwi, odznaczony Złotym Krzyżem św. Floriana, członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Turku, zaangażowany w akcje na rzecz uchodźców.

Brązowy Krzyż Zasługi:

  • Tomasz Rafał Batura - kierownik Działu Aplikacji w Wydziale Informatyki Wielkopolskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, w czasie pandemii dbał o sprawną i efektywną komunikację, uczestniczył w przygotowaniu kluczowych sprawozdań i analiz na potrzeby centrali NFZ, Ministerstwa Zdrowia i Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
  • Waldemar Jan Florkowski - prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Krotoszynie, prezes Zarządu Miejsko-Gminnego i wiceprezes Zarządu Powiatowego ZOSP RP w Krotoszynie, brał udział w wielu akcjach ratowniczo-gaśniczych, aktywnie wspiera ludność ukraińską pozostającą w kryzysie uchodźczym.
  • Piotr Zbigniew Jankowski - członek Klubu Honorowych Dawców Krwi "Górnik" w Turku, działacz społeczny, współorganizator wielu zbiórek krwi, fundator nagrów, członek OSP w Turku
  • Marzewa Ewa Kostuj - naczelnik Wydziału Organizacyjnego Narodowego Funduszu Zdrowia, w czasie pandemii tworzyła i aktualizowała wykaz podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie chorób zakaźnych, w tym transportu sanitarnego.
  • Elżbieta Krzemińska-Jaśkowiak - kierownik w Wydziale Gospodarki Lekami Narodowego Funduszu Zdrowia, w czasie pandemii weryfikowała apteki przystępujące do Narodowego Programu Szczepień oraz uczestniczyła w opracowaniu rozwiązań technicznych umożliwiających aptekom rozliczanie za wykonanie szczepienia.
  • Wioletta Markowska-Wasiak - główny specjalista w Terenowym Wydziale Kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu, w czasie pandemii monitorowała liczbę łóżek w ramach bazy dla pacjentów zarażonych koronawirusem oraz nadzorowała realizację świadczeń pacjentom chorym na koronawirusa wymagającym dializo-terapii.

Złoty Medal za Długoletnią Służbę:

  • Sławomir Polcyn - strażnik miejski Miasta Poznania, odznaczony za wzorowe i wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków.

Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości:

  • Maciej Zenon Maśliński - działacz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Ostrowie Wielkopolskim, od 30 lat dokumentuje miejsca pamięci narodowej oraz bohaterskie czyny Polaków. Autor publikacji i wystaw fotograficznych.

Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis":

  • Piotr Fałczyński - poeta, prozaik, autor tomików poetyckich, laureat konkursów literackich ogólnopolskich i regionalnych, mieszkaniec Ołoboku.

Medal "Pro Patria"

  • Wojciech Bogajewski - prezes Stowarzyszenia Katyń, fundator tablic i obrazów w kościele pw. Jana Kantego w Poznaniu, redaktor organizujący wystawy i prelekcje nt. zbrodni katyńskiej i Powstania Wielkopolskiego.
  • Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej w Poznaniu (odebrał prezes Ryszard Liminowicz) - od ponad 30 lat działa na rzecz kultywowania tradycji narodowej, patriotyzmu, pielęgnując polskość i rozwój świadomości narodowej i kulturowej, a także pamięci o bohaterach polskiej niepodległości związanych z Wileńszczyzną.

Złota Odznaka Honorowa "Za Opiekę nad Zabytkami":

  • Damian Staniszewski - wieloletni działacz na rzecz zabytków w powiecie wrzesińskim, pełniący społeczną funkcję opiekuna zabytków.

Brązowa Odznaka Honorowa "Za Zasługi dla Sportu"

  • Dariusz Wandolski - przez 25 lat prowadził Uczniowski Klub Sportowy "Sokolik", którą założył w 1995 r. Przygotowywał pokazy gimnastyczno-akrobatyczne. Organizator licznych zawodów sportowych.

\

Odznaką honorową „Za Zasługi dla Ochrony Zdrowia

  • Małgorzata Jóźwiak - młodszy Asystent - PSSE Pleszew - społecznie zaangażowana w podnoszenie świadomości zdrowotnej społeczeństwa poprzez organizowanie heppeningów i szkoleń na temat zdrowego trybu życia
  • Danuta Rybka – główny Księgowy PSSE Pleszew - Powierzone obowiązki i zadania wykonuje starannie i skrupulatnie, wykazując duże zaangażowanie w wykonywanie dodatkowych obowiązków, wykraczających poza jej obowiązki służbowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na trzcianka.naszemiasto.pl Nasze Miasto