Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z wizytą w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Gołańczy

Marek Joachimiak
Elżbieta Nowak, dyrektor Ośrodka wyjaśniała Ryszardowi Jabłonowskiemu, naczelnikowi Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego wszystkie aspekty życia w placówce.
Elżbieta Nowak, dyrektor Ośrodka wyjaśniała Ryszardowi Jabłonowskiemu, naczelnikowi Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego wszystkie aspekty życia w placówce. Hanna Sotek
Nauczyciele Zespołu Szkół w Białej, gm. Trzcianka szukają sposobu na zagospodarowanie budynków. We wrześniu bieżącego roku ich placówka zniknie z mapy oświatowej Powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego.

Członkowie zespołu powołanego do wypracowania koncepcji funkcjonowania Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Białej, gm. Trzcianka wraz z Ryszardem Jabłonowskim Naczelnikiem Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Starostwa Powiatu Czarnkowsko - Trzcianeckiego oraz Adamem Górzyńskim, głównym Specjalistą w Starostwie Powiatowym w Czarnkowie udali się do MOS-u w Gołańczy na kilkugodzinną wizytę.

Placówka rozpoczęła działalność w styczniu 2011 roku. Obecnie przebywa w nim 48 chłopców, którzy kierowani są do niego na mocy postanowień sądów przez Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Warszawie.

Placówka zapewnia wychowankom całodobową fachową opiekę po zajęciach dydaktycznych, które trwają do godziny 16:00 i psychologicznych. Chłopcy mogą skorzystać z bogatej oferty zajęć pozalekcyjnych, największym powodzeniem cieszą się sportowe. Organizacja dnia jest bardzo sprawnie zaplanowana. Pobudka o 6:30, poranna toaleta, potem sprzątanie pokoi wychowanków, śniadanie i przejście do sal lekcyjnych.

Chłopcy przemieszczają się wyłącznie w grupach, zawsze towarzyszy im wychowawca grupy. Po zakończeniu danej jednostki lekcyjnej chłopcy oczekują na następne zajęcia pod opieką nauczyciela, z którym przed chwilą lekcję zakończyli. Nie ma możliwości, by zostali bez fachowej opieki. Wyjście wychowanka poza teren ośrodka zawsze odbywa się w towarzystwie nauczyciela bądź wychowawcy grupy.

Priorytetem dla pracującej tam kadry jest zapewnienie bezpieczeństwa wychowankom, więc w nocy na każdej kondygnacji budynku czuwają wychowawca i dozorca. Obecnie w ośrodku funkcjonują 4 grupy wychowawcze oraz 3 grupy szkolne.

Elżbieta Nowak, dyrektor Ośrodka, oprowadziła komisję po placówce. Pokazała między innymi trzyosobowe pokoje wychowanków, pomieszczenia kuchenne, w których chłopcy samodzielnie przygotowują posiłki, sale lekcyjne oraz pomieszczenia sanitarne. Duże wrażenie wywarła niezwykle sprawna organizacja placówki.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na trzcianka.naszemiasto.pl Nasze Miasto