Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marsz Równości w Pile. Po więcej tolerancji dla osób LGBT+

TR
Organizatorzy Marszu Równości w Pile na konferencji prasowej
Organizatorzy Marszu Równości w Pile na konferencji prasowej Fot. Agnieszka Świderska
28 sierpnia po raz pierwszy ulicami Piły ma przejść Marsz Równości. W sieci będzie prowadzona zbiórka na organizację tego wydarzenia.

Będzie to już drugie podejście do Marszu Równości w Pile. Rok temu z powodu pandemii zamiast marszu odbył się piknik. W tym roku organizatorzy liczą na to, że pandemia nie pokrzyżuje już im planów.

- Chcemy pokazać, że Piła może być otwarta, tolerancyjna i różnorodna - mówi Dominik Gbur, organizator Marszu Równości w Pile.

Po co marsze równości? Mają przypominać, że osoby LGBT+ istnieją, chcą być traktowane na równi z innymi i że są różnorodne.Z kolei dla osób hetero to okazja, żeby nie tylko symbolicznie udzielić im wsparcia.

W Polsce około 5 procent osób identyfikuje się jako osoby LGBT+. Jeżeli przełożyć te liczby na Piłę, to można mówić o społeczności liczącej 3,5 tysiąca osób. Ile z ich dokonało coming outu, a ile wciąż się boi i ukrywa swoją prawdziwą orientację? Marsz Równości jest okazją dla nich, żeby się przełamali i przestali bać. Nawet jeżeli po drugiej stronie nie będzie jeszcze dla nich wystarczająco dużo tolerancji. Jak dla Alana, który został pobity wracając z Pikniku Równości, którego był współorganizatorem. Teraz wierzy w to, że tamto już się nie powtórzy. Po to właśnie są Marsze Równości.

W sieci będzie uruchomiona zbiórka na organizację pilskiego wydarzenia.
Chodzi nie tylko o środki na zabezpieczenie marszu, ale także na gości specjalnych oraz atrakcje, które mają przyciągnąć na marsz jak najwięcej uczestników.

Nieformalna grupa osób tworzących Pilski Marsz Równości od początku powstania współpracuje z pilskim Strajkiem Kobiet, a Fundacja Współdzielnia Piła będzie organizować wydarzenia towarzyszące marszowi i wspierające osoby LGBT+ w ramach grantu, który otrzymała z Funduszu dla Odmiany.

Największe w Polsce manifestacje środowisk LGBT+ to Parada Równości organizowana od 2001 roku w Warszawie i Marsz Równości organizowany od 2004 roku w Poznaniu. W 2019 roku w warszawskiej Paradzie Równości przeszło ponad 80 tys. uczestników. Ilu będzie w tym roku? Parada Równości ma przejść ulicami stolicy 19 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto