Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tęczowy billboard pojawi się w Pile. Bardzo szybko zebrano na niego pieniądze

Martin Nowak
Martin Nowak
Fot. Marta miciak, fb. Miłość nie wyklucza
Ledwo ruszyła zbiórka, a już został osiągnięty jej cel. Dzięki temu już niebawem w centrum miasta pojawi się tęczowy billboard z hasłem „Kochajcie mnie, mamo i tato".

Tęczowy billboard

Chłopiec z tęczową torbą na ramieniu i śladem po uderzeniu na twarzy, z wymownym hasłem u boku: „Kochajcie mnie, mamo i tato". Ten obrazek pojawił się na billboardach w kilkunastu miastach w Polsce. Niedługo pojawić ma się także w Pile, a także m.in. w Trzciance, Wałczu i Złotowie.

Tę wymowną grafikę dotyczącą osób LGBT stworzyła Karolina "Szarosen" Plewińska. Miała być to jej odpowiedź na antyrozwodowe plakaty, które w ostatnim czasie ,,zalały" Polskę.

- Naszym zdaniem najważniejsze jest to, żeby w pierwszej kolejności rodzice kochali swoje dziecko. Niestety - coś, co powinno być oczywiste, w przypadku dzieci LGBT+ wcale nie jest normą - mówi Dominik Gbur, przewodniczący Marszu Równości Piła i reprezentant Młodej Lewicy. Swoje słowa potwierdza danymi statystycznymi, które mówią o tym, że 88 procent wyoutowanych nastolatków LGBT+ nie jest akceptowanych przez swoich ojców, 75 procent wyoutowanych nastolatków LGBT+ nie jest akceptowanych przez swoje matki, a 70 procent nastolatków LGBT+ ma myśli samobójcze.

Błyskawiczna zbiórka

„Kochajcie mnie, mamo i tato" to wspólna akcja: Miłość Nie Wyklucza, Grupa Stonewall, Kultura Równości, Tolerado oraz Szarosen.

Już niebawem w Pile pojawi się tęczowy billboard. Pieniądze na ten cel zebrano podczas zbiórki internetowej, którą ogłosiła pilska społeczniczka Marta Miciak.

- Pomysł był Dominika, a ja pomogłam mu zorganizować zbiórkę, która przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Ledwo ją ogłosiliśmy, a wpłat było tyle, że mamy już zdobyty cel. Z całego serca dziękuję wszystkim darczyńcom.

Niektórzy nie mogli doczekać się billboardu i na własną rękę drukowali mniejsze plakaty z grafiką Szarosen. Te można zobaczyć w naszym mieście m.in. na tablicach i słupach ogłoszeniowych.

- Zainteresowanie tym tematem jest i to duże. Dodam, że Piła od samego początku akcji była na liście miast, gdzie taki billboard ma się znaleźć. Jestem osobą sojuszniczą, więc mogę tylko przypuszczać jak czują się nastolatki i nastolatkowie LGBT+ bez wsparcia - mówi Marta Miciak.

To ma być niespodzianka

W Pile nie brakuje osób, które chcą walczyć o prawa osób LGBT.

- Nasi wolontariusze bardzo pozytywnie ocenili pomysł powstania takiego billboardu. Stąd też taka inicjatywa. Co do miejsca, w którym ma on stanąć, to na pewno będzie to gdzieś w centrum miasta, ale na razie nie zdradzimy szczegółów. Niech to będzie niespodzianka - mówi Dominik Gbur, przewodniczący Marszu Równości Piła i reprezentant Młodej Lewicy.

- Piknik Równości, który w wakacje organizował Dominik, pokazuje jak wiele jest osób LGBT+ i z jakimi reakcjami muszą się mierzyć w codziennym życiu - dodaje Marta Miciak.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto